Új béremelési ajánlatot tett pénteken a német Lufthansa Csoport vezetése a kollektív szerződés hatálya alá tartozó pilótáknak a harmadik napja tartó sztrájk leállítása érdekében, amely miatt szombaton további 137 járat marad ki a menetrendből. A pilóta-szakszervezet (Vereinigung Cockpit VC) elutasította az ajánlatot, de vasárnaptól egyelőre nem sztrájkol tovább.
A Lufthansa légitársaság 137 szombati járatának kimaradása mintegy 30 ezer utazót érint. Töröltek egy Budapest és Frankfurt között közlekedő járatot is.
A VC szerdán kezdődött munkabeszüntetése miatt 2755 járatot kellett törölni, ezekkel nagyjából 345 ezer ember utazott volna.
A Lufthansa Csoport többi utasszállító tagját – Eurowings, Germanwings, SWISS, Austrian Airlines, Air Dolomiti, Brussels Airlines – nem érinti a munkabeszüntetés, a magyarországi járatok is menetrend szerint közlekednek.
A legutóbbi kollektív szerződés 2012 tavaszán járt le, a VC és a munkaadó azóta nem tudott megállapodni az új szerződésről. A szakszervezet már a 14. alkalommal sztrájkol, nyomásgyakorló akciói eddig is rendre többnaposak voltak. A vállalatcsoport menedzsmentje szerint egyetlen nap sztrájk 10 millió euró bevételkiesést okoz, és nagymértékben károsítja a Lufthansa márka arculatát.
A menedzsment új béremelési ajánlata szerint a pilóták az eddig javasolt 2,5 százalék helyett 4,4 százalékkal több fizetést kaphatnának. Az emelést két lépcsőben, 2018 közepéig hajthatják végre, a 2012-2016-os időszakban elmaradt emelés kompenzálására pedig 1,8 havi bérnek megfelelő egyszeri juttatás járna. A munkaadó a nyugdíjazási rendszer átalakítására is új ajánlatot tett, és előirányozta ezer új pilóta felvételét 2021-ig.
A szakszervezet nem fogadja el az ajánlatot, de az utazókra tekintettel egyelőre befejezi a sztrájkot, így vasárnap visszaállhat a rendes menetrend a Lufthansánál. Az érdekképviselet egy szóvivője a dpa hírügynökségnek elmondta, hogy a menedzsment két hónappal ezelőtt ugyanezekkel a javaslatokkal állt elő, és már akkor is elégtelennek ítélték.
A VC éves szinten átlagosan 3,66 százalékos béremelést követelt a kollektív szerződés lejártával kezdődött és 2017 áprilisáig tartó ötéves időszakra a szerződés hatálya alá tartozó 5400 pilótának.
A munkaadó szerint ez összességében 20 százalékos emelést jelentene az eleve legjobban kereső munkavállalói csoportnak, amit nem lehet kigazdálkodni a többi, mintegy 120 ezer dolgozó munkahelyének veszélyeztetése nélkül.